Časté dotazy
Jestli Vám Váš praktický lékař bude tvrdit, že bolestí zad se PROSTĚ nezbavíte, že se s nimi PROSTĚ musíte smířit a že to PROSTĚ lepší už nebude, že SM Systém je výmysl šarlatána, NEVĚŘTE MU. Zkušenosti moje a mých klientů dokazují opak. Konečně usínají bez prášků na spaní a na bolest. Mohou opět sportovat, chodit na dlouhé výlety, odsedět si svých 8 hodin u počítače či v autě. Nehrbí se, netrpí... Opravdu, jde to. I bez prášků a operací. Jen potřebujete pravidelně cvičit. Pravidelně znamená každý den.
Často se mě ptáte, jestli chodit na individuální lekce nebo skupinové kurzy? Ideální je kombinace... Jednou až dvakrát týdně skupinka a jednou měsíčně individuální hodina...A jaký je mezi nimi rozdíl?
Jedna individuální lekce vydá za čtyři ve skupince, máte mě sami pro sebe, můžeme se víc věnovat Vašemu konkrétnímu zdravotnímu problému, můžu Vás protáhnout, můžeme udělat fotodokumentaci a lépe sledovat progresi cvičení, odejdete se svým vlastním cvičebním plánem napsaným a namalovaným v notýsku, který budeme průběžně upravovat, případně natočíme na Váš mobilní telefon video. Na individuální hodinu stačí přijít 1x za měsíc (z počátku, kdy je akutní fáze zdravotního problému a kdy se učíte úplné základy, o něco častěji - ideálně jednou za týden). Individuální hodiny jsou ideální pro ty, co nemůžou chodit pravidelně na skupinku. A pro úplné nováčky.
Naopak ve skupince může být veselo, potkáte se s podobně naladěnými lidmi, zjistíte, že se svými bolavými zády nejste sami na světě. I ve skupince neustále ladíme detaily.
Jeden z dalších častých dotazů je, jak dlouho musím cvičit, kolik minut a fakt každý den?
Nepřistupujte ke cvičení SM-Systému jako k něčemu, co musíte. Nedělejte si ze cvičení povinnost. Zacvičte si prostě proto, že Vám to udělá dobře. Uvolní záda po jízdě na kole. Protáhne po dlouhém sezení v práci či v autě. Uleví od bolesti zad a vy budete moct usnout bez prášku proti bolesti.
Zpočátku nabádám, abyste si v průběhu čtrnácti dnů poctivě zacvičili každý den a je jedno, jestli deset minut nebo půl hodiny. Úplně stačí dva základní cviky.
Cvičení s lany se Vám stane přirozenou součástí života. Najednou zjistíte, ze si během dne sami na sobě a na jiných všímáte, jak stojí, jak chodí, jak drží hlavu, jestli nejsou prohnutí v bedrech. A taky si uvědomíte, že když si jeden, dva dny nezacvičíte, prostě Vám to chybí.
Najednou můžete znovu to, co jste mohli dřív... Prospat celou noc a nevzbudit se bolestí. Jít na dlouhou procházku se svým partnerem a pejskem. Protančit celou noc. Uběhnout půlmaraton...
Cvičte, když cítíte, že by Vám to zrovna mohlo udělat dobře. Klidně jenom deset minut. Stejně většinou, když vezmete do rukou lana, je z toho půlhodina, ani nevíte jak. A ano, civčte každý den.
Setkávám se s různými, často hodně zkreslenými, názory na SM Systém. Jeden z posledních: "SM není komplexní cvičení".
Sama se sportu věnuji od malinka. Ráda jsem vyzkoušela jakýkoli druh sportu, který mi přišel do rány. Jsem sportovní maniak. A díky tomu jsem na své pouti potkala SM Systém. A taky díky bolesti zad po narození třetího potomka. A tak myslím, že můžu srovnávat.
A výsledek? Neznám komplexnější způsob pohybu.. Během cvičení jednoho cviku současně POSILUJEME i PROTAHUJEME svaly na celém těle. Ne jeden sval izolovaně. Třeba břišní. Nebo prsní. Nebo hýžďový... Ne. Podle teorie(a praxe to dokazuje) pana Smíška pracují svaly v našem těle v řetězcích. Takže když zapojíme správně mezilopatkové a hýžďové svaly, šikmé břišní naskočí téměř automaticky a celé kouzlo SM Systému spočívá v tom, že další velká skupina svalů v ten samý moment bude ODPOČÍVAT. A to jsou dlouhé svaly kolem páteře, které neustále přetěžujeme špatnou chůzí, sedem, stojem, během, plaváním, jízdou na kole...
Je pravda, že je celá řada detailů, které se při cvičení musí hlídat.
Ale jako bonus ke cvičení postupně odbouráte vžité chybné stereotypy: předsazenou hlavu, prohnutí v bedrech, vystrčený hrudník...
DOČETLI JSTE AŽ SEM??? Jak dlouho jste četli tento příspěvek? 5 minut? Tak dlouho Vám bude stačit, když si denně zacvičíte. A vidíte, že čas máte.
Velmi často se ve své praxi setkávám s předsunutým držením hlavy. Může za to práce u počítače, mobil, řízení, jízda na kole... Určitě sami přijdete na spoustu příkladů. Přesunutá hlava může být viníkem bolestí krční páteře, bolestí hlavy, závratí. V krajním případě může způsobit i VÝHŘEZ PLOTÉNKY. Víte, kolik váží lidská hlava? 4,5 kg (u muže o hmotnosti 90 kg)!!!
Cvičením SM Systému můžeme docílit správného držení nejen hlavy, ale celého těla. Ideálně cvičením před zrcadlem nebo s dohledem terapeuta...
ANO, ANO, ANO.
Ideální je začít se cvičením alespoň 1 rok před plánovaným těhotenstvím. Během těhotenství pouze případně zmenšíme rozsah pohybu, cvičíme menší silou, nikdy ne přes bolest, cvičíme cviky s trupem v základně a necvičíme hluboké předklony. Po porodu můžeme opět cvičit zhruba od sedmého dne. Cvičení nám pomůže k rychlejšímu návratu do kondice. A hlavně od bolestí zad.
PROČ cvičit SM Systém??
- Mírně posilujeme břišní svaly a naučíme se ovládat jejich aktivitu
- relaxujeme a protahujeme svaly podél páteře
- mírně posilujeme svaly mezi lopatkami a protahujeme svaly prsní
- hlavu srovnáváme do osového postavení
- posilujeme svaly hýžďové a protahujeme ohýbače kyčle
- posilujeme a relaxujeme svaly pánevního dna
- mobilizujeme páteř
- v břišní krajině střídáme napětí s uvolněním
CVIČENÍM SM SYSTÉMU PODPOŘÍME PŘIROZENÝ A BEZPROBLÉMOVÝ PRŮBĚH TĚHOTENSTVÍ A PORODU
Doporučil Vám lékař pro Vaše dítě se skoliózou PLAVÁNÍ jako ideální sport?
Nebo k úlevě od bolestí krční a bederní páteře?
Mezi vrcholovými plavci jsou časté výhřezy plotének, bolesti krční páteře, hlavy, ramen... A také SKOLIÓZA.
Při plavání dochází k napětí až přetížení šíjových a paravertebralnich svalů (vzpřimovačů páteře), které by naopak měly být protažené a relaxované. Dále se zkracují prsní svaly, ruka jde do vnitřní rotace, ochabují hýžďové svaly, nedochází k dolní fixaci lopatky. Pro léčbu skoliózy potřebujeme PRAVÝ OPAK všeho jmenovaného....
Když už plavete, neplavte s hlavou neustále nad hlavou ("paní Radovou"), při kraulu se nadechujte do obou stran a nejlépe plavte znak... Nebo ještě lépe, plavte na zádech styl "prsa"..
A jako kompenzaci cvičte SM SYSTÉM
To, že ve cvičení děláte pokroky, je měřitelné nejenom subjektivním pocitem či kontrolním rentgenem a magnetickou rezonancí nebo "cétéčkem". Na svém těle můžeme měřit i různé parametry zkrácení a protažení svalů.
Víte, za co vše může zkrácený Iliopsoas?
- bolesti bederní páteře
- bolesti v oblasti kyčlí, kolen a v zadní části krku
- snížený komfort běhu, chůze, lehu na zádech
- zažívací a menstruační potíže
- výhřez ploténky v oblasti Th - L..
Hodně z Vás má při měření na začátku cvičení SM SYSTÉMU sval zkrácený do mínusových hodnot. Ke "zdravé" chůzi ale potřebujete jeho protažení na 10 cm a na "zdravý" běh" dokonce na 20 cm. Při pravidelném cvičení je možné sval protáhnout cca. o 1 mm denně. Ale pokud cvičit přestanete, stejně tak rychle dojde opět k jeho zkrácení. A může za to náš sedavý způsob života.
TAKŽE CVIČTE I CVIKY V KLEKU, I KDYŽ JE NEMÁTE RÁDI. TYTO CVIKY JSOU URČENY K PROTAŽENÍ SVALU ILIOPSOAS.
Začínáte cvičit SM Systém a nevíte, na co se zaměřit nejdřív?
Jestli na bolest krční páteře? Výhřez ploténky? Bederní hyperlordózu? Kulatá záda? Ploché nohy? Jedno rameno výš? Bolest bederní páteře? Bolest kyčlí? Vystouplé lopatky? Předsazenou hlavou? Hallux valgus?....
Vyberte si jedno a ostatní se díky svalovým řetězcům tak nějak začne řešit samo.
Bohužel to není moje myšlenka, ale ukradla jsem jí zkušenějšímu. Přímo autorovi SM Systému, panu doktoru Smíškovi. Je to jedna z mých poznámek z kurzu o svalových retězcích, který pan doktor vedl osobně. A OPRAVDU TO FUNGUJE
Pan doktor Smíšek udává jako minimální dobu 3 měsíce. Spíše ale počítejte s půlrokem až rokem. Záleží totiž na mnoha faktorech. Ve výhodě jsou mladí a trénování. Jejich tělo je schopné rychleji regenerovat, jsou zvyklí na pravidelnou dávku pohybu.
Hodně též záleží na tom, kolik času jste ochotní a schopní cvičení SM SYSTÉMu věnovat. Ideální je cvičit, alespoň zpočátku, alespoň dvakrát denně 20 minut. Je ale taky možné, že budete cvičit 5x denně po pěti minutách, protože víc toho Vaše tělo nezvládne. Vždy je to individuální. Proces hojení je možné podpořit manuálními technikami během individuálních hodin. A co je vůbec nejdůležitější, je správná technika provádění jednotlivých cviků. Pokud jste se rozhodli cvičit SM Systém, určitě se vyplatí cvičit pod dohledem vyškoleného lektora, který bude pravidelně spravnou techniku kontrolovat. Zpočátku častěji (cca. 1. měsíc), později alespoň jednou za měsíc.
Trápí Vás bolesti pohybového aparátu díky hypermobilitě? Bolí Vás klouby, především klouby kolenní, kyčelní, loketní, kotníkové? Bolí Vás i okolní svaly a šlachy? Zhoršují se Vaše problémy při dlouhém stání a sezení?
Pokud trpíte hypermobilitou, je nutno dodržovat určité zásady, které pomáhají udržovat Vaše klouby zdravé a umožňují předcházet zhoršení zdravotního stavu:
1. NAUČTE SE SPRÁVNĚ DRŽET SVÉ TĚLO
2. PRAVIDELNĚ A PŘIMĚŘENĚ POSILUJTE SVÉ SVALSTVO. Vyhněte se nevhodným sportům a cvikům. Mezi nevhodné sporty počítáme ty, u kterých se náhle mění směr pohybu, či dochází k rotacím.
3. SPRÁVNĚ SPĚTE. Volte takovou výšku polštáře, která udrží vaše tělo v prodloužené ose zad.
4. VHODNĚ SE OBOUVEJTE. Ideální je obuv, která podporuje podélnou a příčnou klenbu nožní. Pokud je to možné, choďte bosi.
5. UPRAVTE SI PRACOVNÍ PODMÍNKY. Nesetrvávejte dlouho v jedné poloze.
Všechny tyto zásady nejsou platné jen pro jedince s hypermobilitou, ale pro každého z nás.
SM SYSTÉM VÁM V KAŽDÉM ZE JMENOVANÉHO BODU MŮŽE POMOCI...UČÍ VÁS SPRÁVNĚ DRŽET TĚLO, PŘIMĚŘENĚ POSILUJE SVALSTVO, UDRŽUJE TĚLO V PRODLOUŽENÉ OSE ZAD, TVARUJE KLENBY NOŽNÍ...
Když začínáte cvičit SM Systém, tak...... Určitě nespěchejte. Nesnažte se zvládnout všechny cviky rychle za sebou. Youtube je plný videí se spirální stabilizací. Pokud jste SM Systém zatím necvičili, bude Vám to "tahání gumiček" připadat snadné. Řeknete si, že na tom nic není, budete mít pocit, že to musí zvládnout každý.
Opak je pravdou. Každý detail je důležitý. Aby chodidla byla srovnaná v "kolejničkách". Aby pánev byla podsazená (ale u každého jinak). Aby lopatky byly dotažené (ale zase ne moc). Aby hlava nebyla předsazená, ucho bylo nad ramenem, brada nebyla zvednutá. Aby palec na ruce byl dotočen, protože poloha palce je jedním z důležitých faktorů aktivace lopatky. Aby loket nebyl za tělem. A to bychom měli některé svaly aktivovat, jiné ve své činnosti tlumit. Správně pracovat s dechem. Možná byste se divili, jak moc je dech důležitý při aktivaci šikmých břišních svalů. Pro každou "zádovou diagnózu" jsou některé cviky, pozice rukou či nohou výhodnější, u některých se nedoporučují předklony.
V krajním případě si chybným cvičením můžete i ublížit.
A proto nespěchejte. Cviky zařazujte postupně dle doporučení Vašeho fyzioterapeuta/lektora/
A necvičte přes bolest, poslouchejte svoje tělo.
A lano napínejte mírně (alespoň zpočátku).
Je to moc informací najednou??? Já vím, také jsem kdysi začínala.
Ale nebojte se, bude líp!
SM Systém nepomáhá pouze v případě výhřezu plotének, skolióz, bolestí zad apod.
Spirální stabilizace páteře může být účinnou metodou i v boji proti HALLUX VALGUS.
Aktivní spirální řetězec Latissimus dorsi zvedá klenbu nožní a vyrovnavá pozici palce. Zní to hrozně komplikovaně, ale děje se tak úplně přirozeně během cvičení. A pokud použijeme korektor, stane se cvičení ještě účinnější.
Rádi byste začali cvičit "Smíška"? Ale nevíte, jak na to, co by Vás čekalo, zkrátka nevíte zatím nic?
V praxi se nám (Vám cvičícím a mně terapeutovi) nejlépe osvědčil následující systém:
1. Objednáte se na BEZPLATNOU, zpravidla půlhodinovou konzultaci. Vy mi řeknete, co a kde Vás bolí, jak dlouho, jestli už jste navštívili se svou bolestí lékaře a s jakým výsledkem, projdeme Vaše lékařské zprávy (pokud máte, ale není to podmínka), překontrolujeme držení těla... Já Vám řeknu víc o SM-Systému, vyzkoušíte si první cvik, naplánujeme další postup (v případě, že Vás SM-systém osloví). V případě nutnosti Vás odesílám na další vyšetření ke specialistům.
2. Zpravidla následují 4 individuální lekce v délce 50 minut s odstupem jednoho týdne. Naučím Vás základní cviky, v případě potřeby zařadíme mobilizační techniky na lehátku, můžeme vytvořit fotodokumentaci. Natáčíme videa cviků s komentářem, abyste doma přesně věděli, jak a co cvičit. Po čtyřech týdnech byste již na svém těle měli pocítit zlepšení - úlevu od bolestí, lepší držení těla...
3. Pokračujete ve cvičení sami doma a pokud můžete, i ve skupinovém cvičení. Ke mně byste v ideálním případě měli přijít jednou za měsíc (případně častěji či méně často) na korekci (je to individuální).
4. CVIČIT BYSTE MĚLI KAŽDÝ DEN - dle závažnosti min. 15 minut. Určitě nedoporučuji kombinovat SM-Systém s jinými metodami minimálně po dobu čtyřtýdenní intenzivní terapie (dle domluvy se mnou případně déle, záleží na konkrétním zdravotním problému).
Nebojte se a začněte. Každý začátek je těžký, ale stojí to za to. Na bezplatnou konzultaci se můžete objednat v Lovosicích i Teplicích.
Zlaté pravidlo SM-SYSTÉMU zní:
"CVIČENÍ NESMÍ BOLEST ZAD ZHORŠOVAT".
Obvyklé je, že po cvičení (často již během cvičení) pocítíte svaly mezi lopatkami. To je v pořádku. Zapojili jste totiž mezilopatkové svaly, které běžně my, lidé převážně sedící a hrbící se, nepoužíváme. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ Vás ale nesmí bolet víc záda, nesmí se zhoršit bolest vystřelující do končetin a nesmí se zhoršit ani mravenčení či brnění v končetinách.
Možná nevíte, že cvičit můžete i v období akutních bolestí. Nesmí to být ovšem bolesti vyžadující klid na lůžku.
Pokud se přeci jenom stane, že "něco " po cvičení bolí, pak je možné:
1. Že jste cvičili chybně
2. Že jste cvičili příliš velkou silou
3. Že jste cvičili moc dlouho...
Vždy Vás prosím: "Dodržujte přesně pokyny, na kterých jsme se domluvili na individuálce. A hlavně poslouchejte své tělo, je pro Vás nejlepším rádcem".
Hrb za krkem, nebo-li "vdovský hrb"... Často Vás trápí, protože se Vám nelíbí. Předsazená hlava, sedavý způsob života, počítače, mobily... to jsou viníci.
Vdovský hrb je častější u žen než u mužů. Pokud zpevníme zádové svalstvo, odstraníme svalové dysbalance, budeme více myslet na to, jak sedíme, stojíme, chodíme... můžeme dát hrbu alespoň částečně "vale".
Vím, o čem dnešní příspěvek píšu. Když jsem začínala jako terapeut SM-systému, u jedné ze svých klientek jsem si zhruba po dvou měsících cvičení všimla, že se jí zázračně zmenšil její hrb. Zeptala jsem se jí tehdy: "Všimla sis...?" A ona" "Všimla". A obě jsme měly radost. Bylo to pro mě období objevování toho, čeho všeho je SM-systém "schopný". Původně tato klientka začala cvičit kvůli výhřezu. Zmenšení hrbu byl pro ní bonus a pro mě jeden z prvních úspěchů, na který ráda vzpomínám.
Vždy se najde důvod, proč cvičit SM-Systém... Třeba NEMÍT vdovský hrb.